9 Ocak 2015 Cuma

Terrarium Yapımı (Yeniden Merhaba)

Merhaba up uzun bir ara verdim bloğa yazmaya nedenini bende pek bilmiyorum ama sanırım vakitsizlik ama bundan sonra he zaman buradayım kucak dolusu sevgiler :)
Gelelim yazımıza evet evde Terrarium yaptım çok kolay aslında ama az uğraş gerektiriyor
 
Malzemeler
Cam Fanus (evde vardı siz kavanoz yada cam bardak, kadeh )
Çakıl taşları
Mangal kömürü
torf (kaktüs toprağı)
Succulent
Kaktüs ve benzeri bitkiler...
 
Kullanacağınız kabı iyice yıkayın ve kurulayın,
 
 • Kabın en alt kısmına, fazla suyu çekecek olan çakıl taşlarını veya küçük taşları yerleştirin,
 • Mangal kömürünü, çakıllardan daha küçük olacak şekilde parçaladıktan sonra, taşların üzerine yerleştirin. Kömür, kap içerisinde oluşması ihtimal küfün ve bakterinin önüne geçecektir
 •  
   


   
  Mangal kömürünün üzerine, torf dökün ve bastırın,
 • Bir çubuk yardımı ile açtığınız deliklere bitkilerini dikin,
 • Son işlem olarak, terraiumunuzu dileğiniz gibi süsleyin. •  

   
   
   
  Terrarium yaparken olmazsa olmaz öğelerden biri de, fazla suyu çekmesi amacıyla kullanılacak çakıl taşları veya küçük taşlardır. Bunun yanı sıra, bitkinin dik durabilmesi için çakılların üzerine bir toprak katmanı gerekmektedir.
  •  
  Terrarium bakımı
  Terrarium içinde bakılacak bitkiler, çok fazla sulanması halinde çürüyebilir. Bu durumda yapılabilecek en güzel şey, kap içindeki çakıllara bakarak ortamdaki nem seviyesini tespit etmektir. Şayet, nem azalmışsa sulama yapılabilir.
  Bitkiler, çok fazla büyüdüğünde veya yaprakları çürüdüğünde budama yapılmalıdır. Terrarium, doğrudan güneş almamalı, ancak aydınlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bir de, kaloriferin üzerinde veya yakınında kesinlikle bakılmamalıdır.

  5 yorum:

  1. Çok güzel, renkli ve neşeli:) Daha önce bende kavanozlar ile yapmıştım:) Eve gerçekten çok hoş bir hava katıyor:) Ellerine sağlık tatlım:)

   YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil